• English
 • Svadba v Španielskej Seville

  Dňa 24.9. 2022 sme sa spolu s manželkou fotili svadbu, ktorá bola výnimočná. Svadba sa konala v meste Sevilla. Je to hlavné mesto Andalúzie, teda Južného Španielska. Na tomto mieste sme strávili krásnych 6 dní a veľmi sme si užili každú jednu chvíľu.

  Nevesta pochádzala zo Slovenska

  Pravdepodobne by ste očakávali, že keď sa svadba koná v Španielsku, snúbenci budú taktiež zo Španielska. V tomto prípade však nevesta bola Slovenka a ženích Španiel. Už na prvý pohľad bolo jasné, že nevesta Ivica a ženích Julio k sebe patria

  Svadba v Španielsku: Bolo to krásne, ale náročné…

  Aj napriek tomu, že sme sa do Španielska tešili, prežívali sme pomerne náročné časy. Len 20.09.2022 sme sa totiž vrátili zo svadby v Taliansku, ktorá sa konala pri Lago di Garda. Len o dva dni nato sme leteli do Španielska. Za ten krátky čas, čo sme boli doma, sme si stihli ponabíjať baterky, vyčistiť všetky objektívy, stiahnuť karty a znovu nabaliť potrebnú techniku. 

  Museli sme si zbaliť len nevyhnutné osobné veci. Predsa len, cestovať s plnou výbavou lietadlom je oveľa náročnejšie ako ísť autom. Ak totiž cestujete lietadlom, musíte vždy prihliadať na všetky bezpečnostné pravidlá danej leteckej spoločnosti a batoýinovú politiku, ktorá moc nepraje tažkej a drahej fotogragickej výbave. Techniku je potrebné mať neustále pri sebe v príručnej batožine.

  Aj keď to bolo časovo vyčerpávajúce a my sme pociťovali veľkú únavu, veľmi sme sa tešili na svadbu v Španielsku a rozhodne sme sa aj mali prečo…

  Španielska Sevilla nám učarovala

  Už hneď po pristátí nás španielska Sevilla uchvátila. Rozhodne vám odporúčame toto mesto navštíviť, pretože to jednoducho stojí za to. Zaujímavosťou je, že sa tu mieša európska kultúra spolu s africkou. Ak toto mesto navštívite, všade budete môcť vidieť maorské prvky.

  Prieskum mesta nechýbal

  Hneď na ďalši deň po prílete sme zažili aj malý prieskum mesta Sevilla. Spoločnosť nám robil ženích Julio. Bol veľmi milý a ochotne nám išiel ukázať kaplnku a hotel, kde sa bude celá slávnosť konať. Nevynechali sme ani námestie Plaza de España, ktoré nás zaujalo najviac.

  Vďaka tomuto malému prieskumu sme mali dokonalú predstavu o miestach, na ktorých budeme fotiť svadobné fotografie. Je to veľmi dôležité, obzvlášť v práci profesionálnych fotografov. Mohli sme vďaka tomu predvídať, aké bude svetlo a v akú dennú dobu budú podmienky na fotenie vyhovujúce.

  Nadišiel deň D

  V deň svadby bolo slnečné počasie, krásnych 32 stupňov. Na takto pokročilý september je to pre nás ľudí zo Slovenska naozaj vysoká teplota. Pocitovo by sme to však mohli odhadnúť aj na 40 stupňov Celzia. V tejto časti Španielska sa to však dalo očakávať. Fotenie sme začínali už skoro ráno, kedy boli teploty ešte veľmi prijateľné

  Prekvapilo nás, že o ôsmej ráno bola ešte úplna tma. Dôvodom sú časové pásma, Španielsko sa nachádza v časovom pásme GMT +1, no zároveň je krajina výrazne na západ. Slnko tak vyšlo o dosť neskôr, no za to bolo večer bolo svetlo oveľa dlhšie, a to aj napriek tomu, že išlo už o druhú polovicu septembra. 

  Moja manželka Lenka sa venovala foteniu flatlay. Jeho hlavným prvkom boli pomaranče a lupienky stromu Jacaranda. Ide o typický farebný strom, ktorý je miestnou ikonou. 

  Jedinečný hotel Alfonso XIII

  Svadobný obrad sa konal v univerzitnej kaplnke Hermandad de Los Estudiantes, ktorá bola vzdialená približne 400 m od Hotela Alfonso XIII. Práve v tomto hoteli sa konala svadobná hostina a tiež aj celé prípravy nevesty. Ženích sa obliekal o svojich rodičov, pár ulíc od hotela.

  Ak by sme hotel Alfonso XIII mali popísať, bol jednoducho luxusný, krásny a zároveň aj exotický. Spája v sebe maorskú kultúru v kombinácii s tou európskou a aj preto je tak výnimočný. 

  Vedeli ste, žehotel Alfonso XIII dal postaviť známy španielsky kráľ Alfonso XIII? Po ňom dostal hotel aj svoj názov. Boli v ňom ubytovaní veľmi slávni hostia, ako napríklad Shakira, princezná Diana, Brad Pitt, Pierce Brosman, Lenny Kravitz či Sofia Lauren. V tomto hoteli sa natáčalo aj množstvo filmov. Napríklad, Lawrence of Arabia, niektoré časti Game of Thrones alebo The Another Day.

  Veľké prípravy

  V hoteli Alfonso XIII sa chystala len nevesta, a to priamo v kráľovskom apartmáne. Pri príprave jej pomáhala mamička. Mali sme obrovskú výhodu, keďže sme fotili dvaja. Ja som išiel fotiť prípravu ženícha a Lenka zase prípravu nevesty

  Hneď po prípravách sme sa stretli pred univerzitnou kaplnkou, kde konal svadobný obrad o 11:00 hod. Na Slovensku je tento čas obradu dosť neobvyklý, no v Španielsku sú na takýto čas obradu zvyknutí, možno aj kvôli poobedným horúčavám. Portrétne fotenie nás čakalo až po skončení obradu.

  Priebeh svadobného obradu

  Pred oltárom už čakal ženích Julio spolu s jeho mamou. Ivica mala menšie meškanie, no nevesty sme sa nakoniec dočkali. Priamo pred kaplnku ju doviezli na krásnom cabrio veteráne. 

  Priebeh svadobného obradu bol veľmi emotívny, plný úsmevov a sĺz. Samozrejme, sĺz šťastia. Husia koža nám všetkým nabehla v momente, kedy sa sólistka doprevádzaná sláčikovým kvartetom postarala o krásny spev známej piesne „Ave Maria.“

  Po skončení obradu začali ľudia mladomanželom gratulovať. Prekvapilo nás, že zápisnicu o sobáši podpisovalo viac ľudí, ako je na Slovensku zvykom. Podľa našich odhadov tam bolo približne 20 podpisov. Zväčša sa podpisovala najbližšia rodina novomanželov. 

  Príchod do hotela

  Po skončení obradu sme sa všetci postupne presunuli do hotela Alfonso XIII.  Mladomanželia išli veteránom, na ktorom prišla nevesta na obrad. Po príchode nevesty a ženícha boli už všetci v hoteli, kde ich slávnostne vítali welcome drinkom. 

  Na fotenie sme mali približne 30 minút. Portrétne fotografie sa realizovali na prvom poschodí, a to na balkóne. Spolu s nami sa snažil odviesť čo najlepšiu a najkvalitnejšiu prácu aj  kameraman Vynarskyy pôvodom z Ukrajiny. Počas fotenia sa dolu v átriu hostia zabávali, hrala živá hudba a tradične sa krájalo aj čerstvé prosciutto.

  Nevedeli sme, čo fotiť skôr

  Po fotení portrétov zišli mladomanželia dolu, kde im začali všetci hostia búrlivo tlieskať. Aj keď sme boli na fotenie dvaja, nevedeli sme, čo skôr fotiť. Každý chcel mať s nimi fotku, za čo sme, samozrejme, boli veľmi radi. Zachytili sme množstvo emotívnych momentov.

  Moja manželka išla medzitým fotiť aj svadobnú výzdobu v sále, kde sa mala následne konať slávnostná večera. Odfotili sme ešte jednu spoločnú fotografiu všetkých hostí a mladomanželov a išlo sa na to.

  Tradície sa zachovali

  Po príchode do sály hostia vítali čerstvých novomanželov s mávajúcimi obrúskami. Je to svadobná tradícia v Španielsku, z ktorej vznikli akčné fotografie, ako rodina víta medzi seba dvoch nových mladých ľudí, ktorí sa rozhodli kráčať životom spoločne.

  Po večeri sme stihli ešte zopár portrétnych fotografií pri západe slnka v tropickej záhrade hotela a tiež na streche vo vežičke. Vznikli tak krásne fotky s výhľadom na mesto a maorskú vežu Giraldu, ktorá sa považuje za vežu hlavnej katedrály v Seville, v ktorej je pochovaný Krištof Columbus.

  Fotenie pokračovalo ďalej na streche hotela…

  Zábava, ktorá stála za to

  Povečeri začala očakávaná zábava a prvý novomanželský tanec. K mladomanželom sa pripojili aj ich rodičia a postupne všetci hostia. Svoj temperament prejavila hlavne Juliova mama, ktorá všetkým ukázala, ako sa na svadbe v Španielsku tancuje. Ľudia sa dobre zabávali, popíjali drinky, tancovali, smiali sa a užívali si spoločné momenty. Fotografie tak zachytili všetky emócie mladomanželov a ich hostí. 

  V čase okolo 23:00 hod. sme svadbu opúšťali s úsmevom na tvári. Na Slovensku trvajú svadby určite dlhšie, no skorší koniec a bujarú zábavu od prvých tónov diskotéky bez prerušenia vnímame skôr ako pozitívum. Ešte pred samotným dokončením fotenia sme stihli spraviť pár zýberov na osvetlený hotel a fontánu na námestí. Bola to taká fotografická bodka za úžasným, ale veľmi náročným dňom. Svadba v Španielsku bola jednoducho čarovná!

  Fotenie pokračovalo aj ďalej a to hneď o dva dni po svadbe mladomanželia absolvovali rande fotenie v civile. Obyčajne sa toto foenie nazývy predsvadobné fotenie, no okolnosti zariadili, že sme toto fotenie absolvovali až po svadbe. Mali vyhliadnutú špeciálnu lokalitu, na ktorú bolo treba cestovať vyše hodiny autom. Išlo o pieskové duny, ktoré sa nachádzali na brehu Atlantického oceánu, priamo v Matalascaňas

  Celú galériu fotiek z pláže si môžete pozrieť na tomto odkaze

  Taktiež sme si zopakovali aj portrétne svadobné fotenie na ďalší deň. Odohralo sa na ikonickom námestí Plaza de Espaňa. Fotili sme podvečer, práve počas zlatej hodinky až do zotmenia. Na tomto mieste boli tradičné farebné kachličky spolu s prvkami maorskej kultúry. V takomto duchu sa nieslo celé námestie, ktoré je v polkruhového tvaru. Svadba v Španielsku tak vďaka tomuto foteniu naďalej pokračovala.

  Novomanželom ďakujeme za príležitosť fotiť na tak nádherných miestach. Dodalo nám to veľa skúseností, pretože španielska kultúra je skutočne výnimočná. Do spoločného života prajeme mladomanželom všetko len to najlepšie a veľa krásnych spoločných rokov!

  Pozrite si celú galériu fotiek z tejto exotickej svadby

  Svadba ivica & Julio